Vasaförberedande pass för vuxna. Söndag 2/8 09:00 Alla välkomna oavsett om man är med i träningsgrupp eller ej, men uppskattar såklart om man är medlem i Bjursås IK
Välkommen att cykla ett prepp-pass för cykelvasan med Bjursås IK cykel. Det blir enbart lätt teknisk cykling (dvs grusväg och lite asfalt) med fokus på att sitta länge på sadeln och bli bekväm med andra cyklister runtomkring. Sträckan blir ca 39 km (Bjursås biklokalen-Rällsjön-Årboheden-Hyttsjön runt-banvall till Skärbacken-Kullgärdet-biklokalen)och farten blir relativt låg då fokus ligger i att få tid på sadeln snarare än att åka fort. Perfekt för dig som funderar på att åka vasan 30, 45 eller 90km
Funderar man på att dricka sportdryck, ta gel eller bars under sitt lopp på vasan så är det ett bra tillfälle att träna magen på detta.
Efteråt finns det enklare mat vid biklokalen till självkostnadspris. Finns även dusch och omklädningsrum.
Inbjudan kommer att skickas ut i sportadmin så klicka i dig där om du tänker komma, annars skriv en kommentar nedan för att uppskatta mängden mat.
Väl mött/Jim